Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Marvels

The Marvels

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Edit this entry  
06
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
3 Men and a Baby

3 Men and a Baby

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Edit this entry  
19
Suzume

Suzume

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry