Sort by

David has logged 79 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Rink

The Rink

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Judex

Judex

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry