Sort by

David has logged 139 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Streaming Wonderland: Puppies Crash Christmas

Streaming Wonderland: Puppies Crash Christmas

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spirited

Spirited

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Up

Up

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tuck Everlasting

Tuck Everlasting

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★½
Edit this entry  
26
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Monster Challenge

Monster Challenge

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Quilts in Women's Lives

Quilts in Women's Lives

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Father of the Bride Part II

Father of the Bride Part II

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry