TheseAreMyDogs has logged 38 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In The Heights

In The Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Insidious

Insidious

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Prospect

Prospect

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harriet

Harriet

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Monsters and Men

Monsters and Men

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry