Sort by

Austin has logged 89 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Soldier

Soldier

1998
×
★★★
Edit this entry  
31
Frantic

Frantic

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
Hollywood Homicide

Hollywood Homicide

2003
×
★★½
Edit this entry  
31
BloodRayne

BloodRayne

2005
×
½
Edit this entry  
31
Quicksand

Quicksand

2003
×
★★
Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
American Mary

American Mary

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Craft

The Craft

1996
×
★★½
Edit this entry  
30
Chairman of the Board

Chairman of the Board

1998
×
½
Edit this entry  
29
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
America: Imagine the World Without Her

America: Imagine the World Without Her

2014
×
½
Edit this entry  
26
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mr. Mom

Mr. Mom

1983
×
★★½
Edit this entry  
26
Harsh Times

Harsh Times

2005
×
★★
Edit this entry  
26
Sabotage

Sabotage

2014
×
★★
Edit this entry  
25
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Devil's Double

The Devil's Double

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Gift

The Gift

2000
×
★★
Edit this entry  
24
Detention

Detention

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Giallo

Giallo

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Escape to Victory

Escape to Victory

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
★★
Edit this entry  
19
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Best Night Ever

Best Night Ever

2013
×
½
Edit this entry  
18
Vampires Suck

Vampires Suck

2010
×
½
Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★½
Edit this entry  
16
21 & Over

21 & Over

2013
×
★★
Edit this entry  
15
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Buffalo Rider

Buffalo Rider

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
15
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Hud

Hud

1963
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Banger Sisters

The Banger Sisters

2002
×
★★
Edit this entry