maddie has logged 131 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

2002
×
★★½
Edit this entry  
08
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Waitress

Waitress

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Free Birds

Free Birds

2013
×
½
Edit this entry  
10
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
Edit this entry  
08
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
25
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
Read the review Edit this entry  
21
Love

Love

2015
×
★★
Edit this entry  
10
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★
Edit this entry  
04
Rocky Horror Show Live

Rocky Horror Show Live

2015
×
Edit this entry  
26
Flow: For Love of Water

Flow: For Love of Water

2008
×
Edit this entry  
24
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★½
Edit this entry  
06
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry