Sort by

Oliver has logged 292 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
End of Days

End of Days

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
Outland

Outland

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Under Siege 2: Dark Territory

Under Siege 2: Dark Territory

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fatman

Fatman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bullet to the Head

Bullet to the Head

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★
Edit this entry  
05
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★
Edit this entry  
04
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Hologram for the King

A Hologram for the King

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★½
Read prior review Edit this entry  
28
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Jackal

The Jackal

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★½
Edit this entry  
06
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★½
Edit this entry  
03
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★★
Edit this entry