Sort by

Arlo has logged 256 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fracture

Fracture

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Derren Brown: Pushed to the Edge

Derren Brown: Pushed to the Edge

2016
×
Edit this entry  
21
Love

Love

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Edit this entry