• Arrival

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★

  • The Nice Guys

    ★★★

  • Raw

    ★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★

  • Zootopia

    ★★★½

  • Deadpool

    ★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★½

  • The Revenant

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★

  • Minimalism: A Documentary About the Important Things

    ★★

  • The Martian

    ★★★

  • Spotlight

    ★★½

  • Room

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★

  • Interstellar

    ★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • Her

    ★★★½

  • Gravity

    ★★★½

  • Iron Man 3

    ★★★

  • Black Mirror: The Waldo Moment

    ★★★

  • Black Mirror: White Bear

    ★★★★½

  • Black Mirror: Be Right Back

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★½

  • The Avengers

    ★★★

  • Black Mirror: The Entire History of You

    ★★★½

  • Black Mirror: Fifteen Million Merits

    ★★★★½

  • Black Mirror: The National Anthem

    ★★★★

  • Contagion

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★½

  • Black Swan

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • Inception

    ★★★½

  • Shutter Island

    ★★½

  • Jennifer's Body

    ★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Moon

    ★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • WALL·E

    ★★★½

  • Iron Man

    ★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★½

  • Zodiac

    ★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★½

  • Batman Begins

    ★★★

  • The Incredibles

    ★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★

  • The Room

    ½

  • Finding Nemo

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Donnie Darko

    ★★★★