• Memento

    ★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★

  • Titanic

    ★★★

  • Fargo

    ★★★½

  • Toy Story

    ★★★

  • Se7en

    ★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★

  • The Lion King

    ★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Groundhog Day

    ★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★

  • Blade Runner

    ★★

  • The Shining

    ★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★½

  • Solaris

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★½

  • Alphaville

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★

  • Breathless

    ★★★★★