• Alphaville

    Alphaville

    ★★★★

    I'm fine thanks don't mention it.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    Bear with me. This one's lit.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★

    What a pulse.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    Reviving the whodunit

  • Contagion

    Contagion

    ★★★★

    The science and plot feel accurate and realistic. The fiction is all in the potency of the virus. This is a beautiful depiction of a reality that might happen if we faced something this hectic. What an all-star cast as well; I'm really surprised how this flew under the radar.

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    Best love story on film in the last decade.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    My fav film of 2019. Glad The Academy agreed.

  • Breathless

    Breathless

    ★★★★★

    Nothing but vibes.

  • The Ritual

    The Ritual

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I'm sorry to disappoint the cynics, but this is a pretty damn good horror film. The monster is really well-realized in both a psychological and physical way; the characters are interesting and reminded me a lot of spending time with my own friends; and the way they meshed the physical forest with the other scenes from the outside world was pretty damn awesome.

    The surrealism of the dream sequences is really trippy, and the sound design is astonishing.

    One issue…

  • Chris Rock: Tamborine

    Chris Rock: Tamborine

    ★★★½

    Chris Rock proves that he's still got sharp wit, social insight and the ability to really piss people off by pushing the envelope. The segment definitely gets a lot stronger as the show progresses, but there was never a notable lull in the audience reactions (I understand that they sometimes cut this from multiple sets but whatever).

    I enjoyed seeing him back on stage and offering a new perspective as an older, now divorced father of two who's accepted that…

  • Mom and Dad

    Mom and Dad

    ★★★

    An absolutely batshit crazy film with a super interesting premise. Great for a one-off watch to see Nicolas Cage act like a complete crazy person. And I mean, who doesn't like to see batshit crazy OTT Nicolas Cage performances? I mean, name a person. Go on, I'll wait...

    While having a great premise, most of the film is style over substance, and the filmmakers lean heavily on editing and score, which is ridiculously overbearing. Give that element of the film a pass, and you may just end up enjoying how much it's messing with you.

  • Brigsby Bear

    Brigsby Bear

    ★★★★

    When this started out I was like "WTF am I watching?". Then the film grew on me, and I ended up smiling to myself on multiple occasions. This is the perfect example of a movie that has heart. It's such a delight to witness the whole thing unfold, and so inspiring for anyone who has been or wants to be part of any creative process.

    Sometimes the film does oversimplify the consequences of James' circumstance and his transition; and even…