Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Female

Female

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Story of Qiu Ju

The Story of Qiu Ju

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Divorcee

The Divorcee

1930
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cool as Ice

Cool as Ice

1991
×
★½
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Edit this entry  
16
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Edit this entry  
03
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Edit this entry  
29
The 10th District Court: Moments of Trial

The 10th District Court: Moments of Trial

2004
×
★★½
Edit this entry  
11
Nine

Nine

2009
×
★★
Edit this entry  
08
Larry David: Curb Your Enthusiasm

Larry David: Curb Your Enthusiasm

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Yolngu Boy

Yolngu Boy

2001
×
★★½
Edit this entry  
15
True Stories

True Stories

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
Spellbound

Spellbound

2002
×
★★★
Edit this entry  
09
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Timid Tabby

Timid Tabby

1957
×
★★½
Edit this entry  
08
Dicky Moe

Dicky Moe

1962
×
★★½
Edit this entry  
08
Ah, Sweet Mouse-Story of Life

Ah, Sweet Mouse-Story of Life

1965
×
★★★
Edit this entry  
08
Who Scent You?

Who Scent You?

1960
×
★★
Edit this entry  
07
Just Plane Beep

Just Plane Beep

1965
×
★★½
Edit this entry  
07
The Middleton Family at the New York World's Fair

The Middleton Family at the New York World's Fair

1939
×
★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder

Wonder

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Edit this entry  
25
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Edit this entry  
24
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Bulk

The Amazing Bulk

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Style Wars

Style Wars

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tolkien in Oxford

Tolkien in Oxford

1968
×
★★★
Edit this entry  
18
The Return of the King

The Return of the King

1980
×
★½
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★
Edit this entry  
18
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★
Edit this entry  
17
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bad Brains: Live at CBGB

Bad Brains: Live at CBGB

1982
×
★★★
Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Reefer Madness: The Movie Musical

Reefer Madness: The Movie Musical

2005
×
★★★
Edit this entry