• Female

    Female

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The first half of the film is decidedly more fun and feminist for its time. The second half is decidedly less fun and more patriarchal, fitting in with its time.

    In some ways, this film reminds me of gangster movies from the same era. In the first half of those movies, audiences were invited to live out the fantasy of being a wealthy gangster living outside of the law at a time when wealth was scarce as a result of…

  • Larry David: Curb Your Enthusiasm

    Larry David: Curb Your Enthusiasm

    ★★★

    Pretty, pretty, pretty... okay.

    This is a decent introduction to Curb Your Enthusiasm's characters and signature brand of humor, but often isn't quite as funny as the show of the same name that came afterwards.

  • Green Room

    Green Room

    ★★★½

    Hate that this still needs to be said, but, you know...

    Nazi Punks, FUCK OFF.

    And the same goes for fascists generally.

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    Marathoning the Extended Editions today :)

  • Cabaret

    Cabaret

    ★★★★½

    Cabaret is one of my favorite musicals. The film and stage versions mix together a powerful concoction of striking imagery, an ominous sense of dread, relevant political commentary, and some of the most iconic and catchy musical numbers of the last century. In doing so, Cabaret not only makes one aware of the rise of fascism in Germany, but also asks the audience to consider how easy it would be for a Nazi-like movement to arise anywhere in the world.…

  • The Amazing Bulk

    The Amazing Bulk

    The Amazing Bulk is a very bad (but very fun) film. That said, I get the sense that the people involved in making the film were in on the joke. For one, comic-sans is used far too often for the filmmakers to not be self aware. The references to Dr. Strangelove and 2001: A Space Odyssey also lead me to believe that the filmmakers have some experience watching entry level classic films and have some baseline to compare themselves with...…

  • Fateful Findings

    Fateful Findings

    ½

    N̶o̶ ̶l̶a̶p̶t̶o̶p̶s̶ ̶w̶e̶r̶e̶ ̶h̶a̶r̶m̶e̶d̶ ̶d̶u̶r̶i̶n̶g̶ ̶t̶h̶e̶ ̶m̶a̶k̶i̶n̶g̶ ̶o̶f̶ ̶t̶h̶i̶s̶ ̶f̶i̶l̶m̶.̶

    This is the most entertaining Breen film I've seen yet. Government secrets, thrown objects, and oddly nude dream sequences tie this so-bad-it's-good masterpiece together, leading to an explosive ending that won't disappoint.

    "It's a magical day" - Young Neil Breen

  • Invasion of the Saucer-Men

    Invasion of the Saucer-Men

    ★★

    "You got my bull drunk, now I'm gonna take the law into my own hands"

  • The Blue Shell Incident

    The Blue Shell Incident

    ★★★½

    "Truth is, the game was rigatoni from the start Luigi."

    https://www.youtube.com/watch?v=sUT2kKZeUpo

  • Them!

    Them!

    ★★★★

    Them! holds up suprisingly well for a 1950s giant monster film, even if it feels intrinsically tied to its early Cold War era zeitgeist. Check this one out if you're interested in collectivist-giant-ant themed horror rooted in fear of the communist 'red-menace', panic over the domino theory, and general atomic anxiety.

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★★

    Thirty-one years after its release, Do The Right Thing remains a relevant classic and a must watch. Spike Lee's attention to detail throughout the film is impeccable, which causes Do The Right Thing's world feel like a living community. Spike Lee takes this concept of community further through camera work that engages with the world it exists in, moving imperfectly though it as though the camera were itself a character within the community. This sense of community, alongside a cast…

  • Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

    Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

    How these filmmakers managed to turn a series of movies about a killer Santa Claus into this horrendously boring tale is beyond me. The most interesting thing this film has going for it is the killer's glass brain dome, but I wish there'd be more focus on the guy wearing it and better overall utilization of this film's barely present Christmas setting to at least make this a story filled with campy fun (instead of a film filled with achingly meaningless dialogue moments between non-emotive characters who stumble through this snooze-scape).