Sort by

lydia has logged 374 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Antonieta

Antonieta

1982
×
Edit this entry  
31
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Repentant

The Repentant

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
Read other review Edit this entry  
28
Mystify: Michael Hutchence

Mystify: Michael Hutchence

2019
×
Edit this entry  
27
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
8 Women

8 Women

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
Edit this entry  
24
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
An Hour with Alice

An Hour with Alice

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Déchaînées

Déchaînées

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Pauline

Pauline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
19
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
Read other review Edit this entry  
17
One Deadly Summer

One Deadly Summer

1983
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Edit this entry  
15
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
Read the review Edit this entry  
14
Deadly Circuit

Deadly Circuit

1983
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
13
The Story of Adele H.

The Story of Adele H.

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bronte Sisters

The Bronte Sisters

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wasp

Wasp

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
All Fired Up

All Fired Up

1982
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bon Voyage

Bon Voyage

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
The Slap

The Slap

1974
×
★★★
Edit this entry  
07
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
06
Camille Claudel

Camille Claudel

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Madame Bovary

Madame Bovary

1991
×
Edit this entry  
03
Skirt Day

Skirt Day

2008
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
03
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Kate Bush Story: Running Up That Hill

The Kate Bush Story: Running Up That Hill

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Barocco

Barocco

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Torment

Torment

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bronte Sisters

The Bronte Sisters

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
Queen Margot

Queen Margot

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Read the review Edit this entry  
22
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Diabolique

Diabolique

1996
×
Read the review Edit this entry