Sort by

Ethan has logged 598 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
30
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
25
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★½
Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
First Cow

First Cow

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
★★★
Edit this entry  
16
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★★½
Edit this entry  
16
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
★★★
Edit this entry  
16
Screw

Screw

1982
×
★½
Edit this entry  
16
Wall

Wall

1987
×
★★
Edit this entry  
16
Venus

Venus

1990
×
★★
Edit this entry  
16
Dizziness

Dizziness

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
Seasons...

Seasons...

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Ensemble for Somnambulists

Ensemble for Somnambulists

1951
×
★★★
Edit this entry  
16
Medusa

Medusa

1949
×
★★
Edit this entry  
16
Meditation on Violence

Meditation on Violence

1949
×
★★
Edit this entry  
16
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
★★★
Edit this entry  
16
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1946
×
★★½
Edit this entry  
16
Ronin

Ronin

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★
Edit this entry  
15
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★
Edit this entry  
14
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
Garden State

Garden State

2004
×
★★½
Edit this entry  
12
State of Play

State of Play

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★
Edit this entry  
09
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★
Edit this entry  
08
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Island

The Island

2005
×
★★
Edit this entry  
07
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★½
Edit this entry  
07
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Edit this entry