Sort by

Ethan has logged 64 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Night Music

Night Music

1986
×
★★
Edit this entry  
31
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
★★½
Edit this entry  
31
Stellar

Stellar

1993
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★
Edit this entry  
31
Windy Day

Windy Day

1968
×
★★★½
Edit this entry  
31
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
Visual Training

Visual Training

1969
×
★★½
Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lonesome

Lonesome

1928
×
★★
Edit this entry  
27
Manhatta

Manhatta

1921
×
★★½
Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
Edit this entry  
25
Yearbook

Yearbook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★½
Edit this entry  
24
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★
Edit this entry  
21
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★
Edit this entry  
19
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★
Edit this entry  
19
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★½
Edit this entry  
19
At Land

At Land

1944
×
★★★★
Edit this entry  
19
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Edit this entry  
19
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
The Fall

The Fall

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
★★★
Edit this entry  
18
My Best Friend's Birthday

My Best Friend's Birthday

1987
×
★★½
Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★
Edit this entry  
14
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Mabel's Strange Predicament

Mabel's Strange Predicament

1914
×
★★½
Edit this entry  
14
A Fool and His Money

A Fool and His Money

1912
×
★★½
Edit this entry  
14
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★½
Edit this entry  
14
The New York Hat

The New York Hat

1912
×
★★½
Edit this entry  
14
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★
Edit this entry  
14
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★½
Edit this entry  
14
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
★★
Edit this entry  
14
The Kiss

The Kiss

1896
×
★★★
Edit this entry  
14
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
★★★
Edit this entry  
14
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
★★½
Edit this entry  
14
Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

1894
×
★★½
Edit this entry  
14
Blacksmith Scene

Blacksmith Scene

1893
×
★★½
Edit this entry