Jacob has logged 395 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
David Blaine: Street Magic

David Blaine: Street Magic

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dogma

Dogma

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rats

Rats

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hostel: Part III

Hostel: Part III

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Merantau

Merantau

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ludo

Ludo

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Hostel

Hostel

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boom Bust Boom

Boom Bust Boom

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gone in 60 Seconds

Gone in 60 Seconds

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It

It

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thinner

Thinner

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sheep Skin

Sheep Skin

2013
×
★★
Read the review Edit this entry