Jacob has logged 24 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In a Glass Cage

In a Glass Cage

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Predator

Predator

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sharknado

Sharknado

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
#Horror

#Horror

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry