Highest rated films

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★★

  • Gandhi

    ★★★★★

  • Broadcast News

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 84 Films watched
  • 16.8 Average per month
  • 4.4 Average per week

Milestones

First Film

Midnight Cowboy

Jan 7

Most Watched

Butch Cassidy and the Sundance Kid

3 times

Cast Away

twice

Grey Gardens

twice

All About Eve

twice

Rope

twice

Last Film

Broadcast News

Apr 1

Genres, countries & languages

Drama
53 films
Crime
21 films
Romance
20 films
Thriller
18 films
Action
17 films
Adventure
16 films
Comedy
14 films
Sci Fi
9 films
Mystery
8 films
Western
7 films
USA
78 films
UK
15 films
Germany
4 films
New Zealand
3 films
Japan
2 films
Czechia
1 film
Spain
1 film
India
1 film
France
1 film
English
82 films
Italian
13 films
French
12 films
German
10 films
Spanish
10 films
Russian
7 films
Latin
5 films
Japanese
3 films
Vietnamese
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 20 Added 188

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

thethirdlilbaer’s most liked review

The Man Who Shot Liberty Valance

★★★★

Jimmy Stewart literally socks John Wayne in the face

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Locked Down
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Lion in Winter
Average weighted rating:

4.0

Films thethirdlilbaer watched in 2021

  • Broadcast News
  • Singin' in the Rain
  • The Bourne Ultimatum
  • Chinatown
  • The Godfather: Part II
  • Casablanca
  • The African Queen
  • Patriot Games
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Identity
  • Her
  • Cast Away
  • Hard Eight
  • Ghost
  • The American President
  • An Education
  • WarGames
  • Do the Right Thing
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mamma Mia!
  • Ben-Hur
  • A Man for All Seasons
  • The Best Years of Our Lives
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • Grey Gardens
  • The Lion in Winter
  • Murder on the Orient Express
  • Alien
  • Gone with the Wind
  • The Royal Tenenbaums
  • Locked Down
  • Toy Story
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Seven Samurai
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • The Godfather
  • All About Eve
  • Philadelphia
  • The Philadelphia Story
  • Dial M for Murder
  • Rope
  • Rope
  • The Magnificent Seven
  • Unforgiven
  • Sullivan's Travels
  • Double Indemnity
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Interstellar
  • The Shawshank Redemption
  • On the Waterfront
  • Sunset Boulevard
  • All About Eve
  • The Last Dance
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Grey Gardens
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Thelma & Louise
  • Reds
  • Some Like It Hot
  • The Apartment
  • Rear Window
  • Cast Away
  • You've Got Mail
  • The Muppet Christmas Carol
  • The Bridge on the River Kwai
  • Gandhi
  • Die Hard
  • Witness
  • Midnight Cowboy
  • The French Connection
  • The Deer Hunter
  • Amadeus
  • The Magnificent Seven
  • Rashomon
  • The Deer Hunter
  • Midnight Cowboy

World map

Highly rated films thethirdlilbaer is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more