Ameer has logged 77 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★
Edit this entry  
11
The Queen

The Queen

1968
×
★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Children of Shatila

Children of Shatila

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Outcasts

The Outcasts

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Naked Civil Servant

The Naked Civil Servant

1975
×
★★★½
Edit this entry  
13
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
08
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
Years and Years

Years and Years

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★
Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
The Ripper

The Ripper

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pray Away

Pray Away

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Hating Peter Tatchell

Hating Peter Tatchell

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★½
Edit this entry  
12
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
04
Zoom

Zoom

2006
×
★½
Edit this entry  
28
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
North Hollywood

North Hollywood

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Edit this entry  
01
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Yes Day

Yes Day

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Present

The Present

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
Calendar Girls

Calendar Girls

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
This Is England

This Is England

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
01
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dolly Parton: Here I Am

Dolly Parton: Here I Am

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry