RSS feed for Troy

Troy has logged 637 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Gay Falcon

The Gay Falcon

1941
×
Edit this entry  
20
The Innocents

The Innocents

1987
×
★★
Edit this entry  
20
Simple Mortel

Simple Mortel

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Le Grand Méliès

Le Grand Méliès

1952
×
★★★
Edit this entry  
20
The Kreutzer Sonata

The Kreutzer Sonata

1956
×
★★★
Edit this entry  
19
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Edit this entry  
19
The Days I Don’t Exist

The Days I Don’t Exist

2003
×
★★
Edit this entry  
19
Paris hiver 1986-1987

Paris hiver 1986-1987

1999
×
Edit this entry  
18
Male Hunt

Male Hunt

1964
×
Edit this entry  
18
My Friends

My Friends

2008
×
★★
Edit this entry  
18
Dandelions by the Roots

Dandelions by the Roots

1964
×
★★
Edit this entry  
17
The Dinner Game

The Dinner Game

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
Venus Beauty Institute

Venus Beauty Institute

1999
×
★★
Edit this entry  
17
Berenice

Berenice

1954
×
★★
Edit this entry  
17
The Night of the Hunted

The Night of the Hunted

1959
×
★★★
Edit this entry  
16
Shadow of a Woman

Shadow of a Woman

1946
×
Edit this entry  
16
China

China

1943
×
★★
Edit this entry  
16
Hay Foot

Hay Foot

1942
×
Edit this entry  
14
Hold That Blonde!

Hold That Blonde!

1945
×
Edit this entry  
12
Tear Gas Squad

Tear Gas Squad

1940
×
Edit this entry  
12
Music in Manhattan

Music in Manhattan

1944
×
★★★
Edit this entry  
12
Colonel Effingham's Raid

Colonel Effingham's Raid

1946
×
★★
Edit this entry  
12
Tanks a Million

Tanks a Million

1941
×
★★★
Edit this entry  
12
Eyes of the Navy

Eyes of the Navy

1940
×
★★★
Edit this entry  
12
The Luckiest Guy in the World

The Luckiest Guy in the World

1947
×
★★★
Edit this entry  
12
Purity Squad

Purity Squad

1945
×
★★★
Edit this entry  
12
A Gun in His Hand

A Gun in His Hand

1945
×
★★★
Edit this entry  
11
The Last Installment

The Last Installment

1945
×
★★★
Edit this entry  
11
Fall Guy

Fall Guy

1945
×
★★★
Edit this entry  
11
Dark Shadows

Dark Shadows

1944
×
★★★
Edit this entry  
11
Easy Life

Easy Life

1944
×
★★★
Edit this entry  
11
Patrolling the Ether

Patrolling the Ether

1944
×
★★
Edit this entry  
11
Plan for Destruction

Plan for Destruction

1943
×
★★★
Edit this entry  
11
Keep 'Em Sailing

Keep 'Em Sailing

1942
×
★★★
Edit this entry  
11
For the Common Defense!

For the Common Defense!

1942
×
★★
Edit this entry  
11
Don't Talk

Don't Talk

1942
×
★★★
Edit this entry  
11
Sucker List

Sucker List

1941
×
★★★
Edit this entry  
11
Coffins on Wheels

Coffins on Wheels

1941
×
★★★
Edit this entry  
11
Forbidden Passage

Forbidden Passage

1941
×
★★★
Edit this entry  
11
Respect the Law

Respect the Law

1941
×
★★★
Edit this entry  
11
You, the People

You, the People

1940
×
★★★
Edit this entry  
11
Soak the Old

Soak the Old

1940
×
★★★
Edit this entry  
11
Buyer Beware

Buyer Beware

1940
×
★★★
Edit this entry  
11
Women in Hiding

Women in Hiding

1940
×
★★★
Edit this entry  
11
Jack Pot

Jack Pot

1940
×
★★★
Edit this entry  
11
Know Your Money

Know Your Money

1940
×
★★★
Edit this entry  
11
Pound Foolish

Pound Foolish

1940
×
★★★
Edit this entry  
10
Too Many Wives

Too Many Wives

1937
×
Edit this entry  
10
Unexpected Uncle

Unexpected Uncle

1941
×
★★★
Edit this entry  
10
Bombardier

Bombardier

1943
×
★★
Edit this entry