2009

Troy Steele Troy Steele’s year in review

Troy’s highest rated films

  • Up in the Air

    ★★★★★

  • Guys and Dolls

    ★★★★★

  • The Women

    ★★★★★

  • Duplicity

    ★★★★★

  • Shockproof

    ★★★★★

  • Homicide

    ★★★★★

  • Antichrist

    ★★★★★

  • Black Orpheus

    ★★★★★

  • The Informant!

    ★★★★★

  • Julie & Julia

    ★★★★★

  • Romance on the High Seas

    ★★★★★

  • Scaramouche

    ★★★★★

  • Caged

    ★★★★★

  • The Best of Everything

    ★★★★★

  • Detective Story

    ★★★★★

  • Suddenly, Last Summer

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 302 Films watched
  • 25.2 Average per month
  • 5.8 Average per week

Milestones

First Film

Quo Vadis

Jan 1

Last Film

The Russians Are Coming, the Russians Are Coming

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
179 films
Romance
138 films
Comedy
126 films
Music
62 films
Crime
34 films
Thriller
29 films
Action
23 films
Western
18 films
Mystery
18 films
History
16 films
USA
254 films
France
21 films
UK
19 films
Italy
12 films
Germany
11 films
Spain
6 films
Sweden
3 films
Mexico
3 films
Denmark
3 films
Canada
2 films
English
281 films
French
35 films
Italian
26 films
German
20 films
Spanish
20 films
Russian
9 films
Hungarian
3 films
Czech
2 films
Japanese
2 films

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Incendiary
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

So You Think You Need Glasses

Films watched in 2009

  • The Russians Are Coming, the Russians Are Coming
  • Mammoth
  • Up in the Air
  • Cabin in the Sky
  • Guys and Dolls
  • Room Service
  • A Night at the Movies
  • A Day at the Races
  • Christmas in Connecticut
  • The Women
  • Damn Yankees!
  • My Dream Is Yours
  • The King and Four Queens
  • Pat and Mike
  • Wag the Dog
  • Duplicity
  • Adam's Rib
  • A Night at the Opera
  • Bang the Drum Slowly
  • Holiday Affair
  • Band of Angels
  • Woman of the Year
  • A Touch of Class
  • Shockproof
  • The Damned
  • Neptune's Daughter
  • A Serious Man
  • Come Back, Little Sheba
  • Homicide
  • The Chapman Report
  • Antichrist
  • An Education
  • Black Orpheus
  • The Informant!
  • Son of Fury: The Story of Benjamin Blake
  • The Heart Is a Lonely Hunter
  • So You Want to Keep Your Hair
  • So You Want to Play the Horses
  • So You Think You're Allergic
  • So You Think You Need Glasses
  • Far from the Madding Crowd
  • That Hamilton Woman
  • Sunshine Cleaning
  • Capitalism: A Love Story
  • Not on the Lips
  • Force of Evil
  • Julie & Julia
  • Extract
  • The Baader Meinhof Complex
  • Wagon Master
  • Inglourious Basterds
  • The Big Clock
  • Bathing Beauty
  • Romance on the High Seas
  • Many Rivers to Cross
  • Black Angel
  • Turn the River
  • The Friends of Eddie Coyle
  • Scaramouche
  • Duel in the Sun
  • Operation Mad Ball
  • Caged
  • 9
  • The Last Days of Disco
  • Walking My Baby Back Home
  • The Loneliness of the Long Distance Runner
  • The Best of Everything
  • Look Back in Anger
  • That Lady in Ermine
  • Centennial Summer
  • Flying Leathernecks
  • Detective Story
  • The Lost Weekend
  • The Man with the Golden Arm
  • So You Want an Apartment
  • So You Want to Give Up Smoking
  • In the Meantime, Darling
  • Impudent Girl
  • Carlito's Way
  • Bye Bye Birdie
  • Suddenly, Last Summer
  • Hot Saturday
  • Merrily We Go to Hell
  • The Cheat
  • Incendiary
  • The Young Lions
  • Three Colors: Blue
  • Phffft!
  • Wise Blood
  • Brüno
  • Two Lovers
  • The Bells of St. Mary's
  • Designing Woman
  • Whatever Works
  • Bringing Out the Dead
  • Away We Go
  • Impact
  • Elmer Gantry
  • Guest in the House
  • Exodus
  • Carmen Jones
  • The Man in the Gray Flannel Suit
  • A Summer Place
  • Hud
  • Cool Hand Luke
  • The Girlfriend Experience
  • The Big Country
  • The Bank Dick
  • Down with Love
  • Kustom Kar Kommandos
  • Can-Can
  • A New Kind of Love
  • The Young Philadelphians
  • Girl Crazy
  • Marty
  • I Married a Witch
  • The MacKintosh Man
  • Pocket Money
  • Cover Girl
  • Trial
  • Indianapolis Speedway
  • The Crowd Roars
  • The Drowning Pool
  • The Left Handed Gun
  • Somebody Up There Likes Me
  • Love Is a Many-Splendored Thing
  • High School Confidential!
  • The Unsinkable Molly Brown
  • The Houston Story
  • The Pervert's Guide to Cinema
  • Babes on Broadway
  • The Long, Hot Summer
  • Peyton Place
  • A Song Is Born
  • Janine
  • The Mouth Agape
  • The List of Adrian Messenger
  • Lorna's Silence
  • The Three Faces of Eve
  • My Sister Eileen
  • The Affairs of Dobie Gillis
  • I Love Melvin
  • Calamity Jane
  • Harper
  • Till the Clouds Roll By
  • War and Peace
  • You're in the Navy Now
  • Texasville
  • Rachel, Rachel
  • Three Little Words
  • Invitation to the Dance
  • Torch Song
  • The Big Shave
  • A Star Is Born
  • Louis Theroux: Under the Knife
  • Louis Theroux: Gambling in Las Vegas
  • Hit the Deck
  • The King and I
  • Summer Stock
  • Give a Girl a Break
  • Religulous
  • Noises Off...
  • The Diary of Anne Frank
  • Forever Amber
  • What?
  • Yolanda and the Thief
  • The Moon Is Blue
  • The Magnificent Ambersons
  • Please Don't Eat the Daisies
  • The Shoes of the Fisherman
  • Some Like It Hot
  • Green Mansions
  • Robin and Marian
  • Bluebeard's Eighth Wife
  • On the Town
  • Two for the Road
  • Ziegfeld Follies
  • Take Me Out to the Ball Game
  • Anchors Aweigh
  • Party Girl
  • The Unforgiven
  • How to Steal a Million
  • Wait Until Dark
  • The Children's Hour
  • Boffo! Tinseltown's Bombs and Blockbusters
  • My Fair Lady
  • Paris When It Sizzles
  • The Criminal Code
  • Sabrina
  • Love in the Afternoon
  • 42nd Street
  • Daddy Long Legs
  • Lili
  • Ben-Hur
  • Let the Right One In
  • A Christmas Tale
  • Kismet
  • The Gunfighter
  • Show Boat
  • The Nun's Story
  • Anatomy of a Murder
  • Noise
  • Breakfast at Tiffany’s
  • Macao

See all 302

Highly rated films Troy missed

  • Mary and Max
  • The White Ribbon
  • The Secret in Their Eyes
  • About Elly
  • A Prophet
  • Mother
  • Castaway on the Moon
  • Emma

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more