2014

Troy Steele Troy Steele’s year in review

Troy’s highest rated films

  • In Country

    ★★★★★

  • Nadine

    ★★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★★

  • We Are the Best!

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • Splash

    ★★★★★

  • No

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • La Dolce Vita

    ★★★★★

  • Magic in the Moonlight

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Birdman

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★★

  • A Far Off Place

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 514 Films watched
  • 42.8 Average per month
  • 9.9 Average per week

Milestones

First Film

High School High

Jan 1

Last Film

La Dolce Vita

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
272 films
Comedy
180 films
Thriller
129 films
Action
108 films
Romance
107 films
Crime
76 films
War
70 films
Adventure
54 films
Horror
44 films
Mystery
38 films
USA
429 films
UK
57 films
France
27 films
Germany
20 films
Canada
12 films
Italy
10 films
Australia
6 films
Japan
6 films
Mexico
5 films
Denmark
4 films
English
495 films
French
47 films
German
33 films
Spanish
27 films
Italian
24 films
Russian
17 films
Japanese
16 films
Czech
6 films
Latin
4 films
Hungarian
4 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Speed 2: Cruise Control
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Hitler: The Comedy Years

Films watched in 2014

  • La Dolce Vita
  • Magic in the Moonlight
  • Edge of Tomorrow
  • Interstellar
  • Under Siege 2: Dark Territory
  • Under Siege
  • Hudson Hawk
  • Paper Man
  • A Million Ways to Die in the West
  • Eastern Promises
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • King Kong
  • Killing Them Softly
  • Tokyo Gore Police
  • Whiplash
  • The Theory of Everything
  • Birdman
  • Gone Girl
  • Magnificent Doll
  • Take the High Ground!
  • Sunday Dinner for a Soldier
  • Tender Comrade
  • The Frogmen
  • Sink the Bismarck!
  • Toward the Unknown
  • Women in Bondage
  • The Search
  • The Mysterious Doctor
  • Happy Land
  • Tampico
  • A Walk in the Sun
  • God Help the Girl
  • Love Letters
  • China Girl
  • The Hunters
  • A Farewell to Arms
  • Island in the Sky
  • In Harm's Way
  • Stopover Tokyo
  • Sea Wife
  • Charlotte Gray
  • The Real Glory
  • Man in the Middle
  • Where Do We Go from Here?
  • I Wanted Wings
  • Sailor of the King
  • Tora! Tora! Tora!
  • U-571
  • The Other Woman
  • Starship Troopers
  • Postcards from the Edge
  • Signs
  • Interview with the Vampire
  • V for Vendetta
  • Wild Things
  • Léon: The Professional
  • Total Recall
  • Drop Squad
  • The Rookie
  • Absolute Power
  • Twilight
  • S.F.W.
  • Lethal Weapon 4
  • Lethal Weapon 3
  • Drop Dead Gorgeous
  • The Hudsucker Proxy
  • Best Laid Plans
  • Basic Instinct
  • A Far Off Place
  • The Boondock Saints
  • Casino
  • Nobody's Business
  • Fast, Cheap & Out of Control
  • Shake, Rattle and Rock!
  • Congo
  • The Bachelor
  • Thick as Thieves
  • Parklands
  • The Legend of Beaver Dam
  • Stage Fright
  • Phantom of the Paradise
  • Victor/Victoria
  • City of Industry
  • Fort Algiers
  • War Hunt
  • Love Nest
  • Underground
  • The Great Escape
  • Stranger by the Lake
  • Godzilla
  • Cinderella
  • Enemy
  • Mood Indigo
  • They Came Together
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Under the Skin
  • Mata Hari
  • Back to Bataan
  • The Producers
  • A Matter of Life and Death
  • Cry 'Havoc'
  • Tonight We Raid Calais
  • Von Ryan's Express
  • Stand By All Networks
  • Resisting Enemy Interrogation
  • God Is My Co-Pilot
  • 5 Branded Women
  • The Pigeon That Took Rome
  • Secret Agent of Japan
  • Inflation
  • Submarine Command
  • Force of Arms
  • Hitler: The Comedy Years
  • Nazty Nuisance
  • The Devil with Hitler
  • Monkey on My Back
  • Love Affair
  • Violent Saturday
  • How to Marry a Millionaire
  • Désirée
  • Tokyo Joe
  • Sirocco
  • The Sea Wolves
  • Nightmare City
  • Crash
  • Twister
  • Addams Family Values
  • The Addams Family
  • Pretty Woman
  • Goodbye Lover
  • The Player
  • Video Nasties: Draconian Days
  • Thanks of a Grateful Nation
  • Sunshine on Leith
  • C.S.A.: The Confederate States of America
  • Time Limit
  • Wing and a Prayer
  • An Eastern Westerner
  • The Marathon
  • The Freshman
  • Men of Crisis: The Harvey Wallinger Story
  • Platinum Blonde
  • Move Over, Darling
  • Bloodhounds of Broadway
  • Gold Diggers of 1935
  • Dames
  • Footlight Parade
  • Meet John Doe
  • The Texican
  • Hollywoodland
  • Ten Tiny Love Stories
  • Ride Clear of Diablo
  • Sierra
  • People on Sunday
  • Suddenly
  • Three Resurrected Drunkards
  • Japanese Summer: Double Suicide
  • Deception
  • The Great Lie
  • I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale
  • The Anniversary Party
  • The Last Wagon
  • On an Island with You
  • Life Begins at Forty
  • In Old Kentucky
  • Doubting Thomas
  • Blues in the Night
  • Young People
  • Stowaway
  • Maux croisés
  • So Dark the Night
  • Zorns Lemma
  • Krull
  • Blind Fury
  • Murder, Inc.
  • Speed 2: Cruise Control
  • The Grand Budapest Hotel
  • Urban Legends: Final Cut
  • Severance
  • Lonesome
  • Off the Charts: The Song-Poem Story
  • Amazon Women on the Moon
  • Good Day for a Hanging
  • The St. Valentine's Day Massacre
  • The Bachelor Party
  • No Man of Her Own
  • Winter Passing
  • The Calling
  • Oh! What a Lovely War
  • Reunion in France
  • The Cheat
  • Manslaughter
  • Big Jim McLain
  • Without Warning!
  • New York Confidential
  • Pale Rider
  • Pretty Smart
  • Out Cold
  • Beverly Hills Cop
  • The Tall Guy

See all 514

Highly rated films Troy missed

  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Olive Kitteridge
  • Black Mirror: White Christmas
  • Roger Waters: The Wall
  • The Salt of the Earth
  • What We Do in the Shadows
  • Song of the Sea

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more