2015

Troy Steele Troy Steele’s year in review

Troy’s highest rated films

  • Everything is Terrible! Does the Hip-Hop: Gettin' a Bad Rap!

    ★★★★★

  • The Color Wheel

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★★

  • The Lucky Ones

    ★★★★★

  • Still Alice

    ★★★★★

  • Two Days, One Night

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • The World of Henry Orient

    ★★★★★

  • Magic Mike XXL

    ★★★★★

  • Barely Lethal

    ★★★★★

  • Red Rock West

    ★★★★★

  • Down in the Valley

    ★★★★★

  • Drive a Crooked Road

    ★★★★★

  • Cymbeline

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 621 Films watched
  • 51.8 Average per month
  • 11.9 Average per week

Milestones

First Film

The Ex-Mrs. Bradford

Jan 1

Last Film

Accidental Love

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
359 films
Comedy
174 films
Thriller
160 films
Crime
131 films
Romance
127 films
Action
78 films
Mystery
71 films
Horror
63 films
Adventure
57 films
Family
35 films
USA
467 films
France
58 films
UK
51 films
Germany
39 films
Italy
37 films
Canada
25 films
Japan
17 films
Spain
9 films
Australia
5 films
Mexico
4 films
English
537 films
French
73 films
Italian
41 films
German
39 films
Spanish
38 films
Japanese
20 films
Russian
12 films
Latin
11 films
Arabic
10 films
Hungarian
5 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

A Brighter Summer Day
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Halloween: Resurrection
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Pagan Christ

Films watched in 2015

  • Accidental Love
  • In Search of a Midnight Kiss
  • Trash
  • Pan
  • Hook
  • Peter Pan
  • Young & Beautiful
  • The Little Girl Who Lives Down the Lane
  • Cause for Alarm
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • Fort Massacre
  • Wanda Nevada
  • Bone Tomahawk
  • The Left Hand of God
  • A Special Day
  • Blood Rage
  • Sorcerer
  • The Color Wheel
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • La Tête d'un Homme
  • Queen of Earth
  • Duel
  • I'll Be Seeing You
  • A Christmas Carol
  • Pocketful of Miracles
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Yellow Handkerchief
  • Snowpiercer
  • Y Tu Mamá También
  • Wild at Heart
  • The Hidden Fortress
  • Blue State
  • Il Sorpasso
  • The Lucky Ones
  • Elvis and Anabelle
  • The Great Race
  • Cosmopolis
  • Camilla
  • My One and Only
  • My Own Private Idaho
  • 8 Heads in a Duffel Bag
  • Interstate 60
  • The Sure Thing
  • The Age of Adaline
  • The Shipping News
  • The Prize Winner of Defiance, Ohio
  • Collateral
  • Gerry
  • The Illusionist
  • Jurassic World
  • Ant-Man
  • Blood Diamond
  • The Private Lives of Pippa Lee
  • Mr. Magorium's Wonder Emporium
  • Children of Men
  • Hulk
  • Elf
  • In Bruges
  • House of Sand and Fog
  • Town & Country
  • Bad Santa
  • Gigantic
  • The Astronaut Farmer
  • The Darwin Awards
  • Win a Date with Tad Hamilton!
  • Poltergeist III
  • Poltergeist II: The Other Side
  • Poltergeist
  • Inherit the Wind
  • I Vitelloni
  • Cooties
  • Road to Perdition
  • 3 Days to Kill
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • Amnesiac
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Still Alice
  • Two Days, One Night
  • Code Unknown
  • Nine
  • Without Reservations
  • That's Entertainment! III
  • That's Entertainment, Part II
  • Begin Again
  • Aladdin
  • Imitation of Life
  • The Black Cat
  • Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key
  • Gorky Park
  • American Ultra
  • Tangerine
  • Lord Jim
  • The Fault in Our Stars
  • Nightcrawler
  • Dude, Where's My Car?
  • Syriana
  • Green Zone
  • Jarhead
  • The Kingdom
  • The Imitation Game
  • American Sniper
  • Selma
  • Leaving Las Vegas
  • Dead Man Walking
  • United 93
  • La Cage aux Folles
  • Spotlight
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • Black Hawk Down
  • Mr. Brooks
  • Legally Blonde 2: Red, White & Blonde
  • Legally Blonde
  • Butter
  • Paper Towns
  • Draft Day
  • 13 Going on 30
  • Love & Mercy
  • Tomorrowland
  • Inside Out
  • Room
  • Apartment for Peggy
  • Two Arabian Knights
  • Halloween: Resurrection
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • The Revengers
  • Hannie Caulder
  • Weary River
  • Divorce Italian Style
  • Tie Me Up! Tie Me Down!
  • The Fleet's In
  • Modern Girls
  • A Medal for Benny
  • Corvette K-225
  • Navajo Joe
  • Tales That Witness Madness
  • The Mad Miss Manton
  • Vivacious Lady
  • Take a Letter, Darling
  • Once Upon a Honeymoon
  • She Married Her Boss
  • Cat People
  • I Met Him in Paris
  • The World of Henry Orient
  • Le Jour se Lève
  • Anything Goes
  • My Cousin Rachel
  • Street Smart
  • Reversal of Fortune
  • Comic Relief Zero
  • Everything is Terrible! Does the Hip-Hop: Gettin' a Bad Rap!
  • The Erotic Rites of Frankenstein
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Thirty Two Short Films About Glenn Gould
  • Destination Murder
  • The Doctor Takes a Wife
  • Dark Places
  • Magic Mike XXL
  • The Velvet Touch
  • Storm Fear
  • Dreams
  • The Long Good Friday
  • Smiles of a Summer Night
  • Still of the Night
  • Phoenix
  • Dream House
  • The Package
  • Aloha
  • The Betrayed
  • Ghosts of Girlfriends Past
  • F/X
  • Mistress America
  • The International
  • Li'l Quinquin
  • Ex Machina
  • She's Funny That Way
  • Serena
  • Barely Lethal
  • Kingsman: The Secret Service
  • Jauja
  • Rope of Sand
  • Appointment with Danger
  • That's Entertainment!
  • Ran
  • Breakdown
  • The Two Jakes
  • The Lost Moment
  • True Confessions
  • Hickey & Boggs
  • Sleep, My Love
  • Pete Kelly's Blues
  • Masquerade
  • Experiment in Terror
  • Red Rock West
  • Down in the Valley
  • The Constant Gardener
  • Monster
  • The Painted Veil
  • Runaway Jury
  • Too Late for Tears
  • Androcles and the Lion
  • Caesar and Cleopatra
  • Easy Virtue

See all 621

Highly rated films Troy missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Bitter Lake

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more