2016

Troy Steele Troy Steele’s year in review

Troy’s highest rated films

  • Therese

    ★★★★★

  • Tonight or Never

    ★★★★★

  • A Bucket of Blood

    ★★★★★

  • My Blue Heaven

    ★★★★★

  • Love & Friendship

    ★★★★★

  • Bitter Rice

    ★★★★★

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★★

  • Butterflies Are Free

    ★★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • A Moment of Innocence

    ★★★★★

  • Carnal Knowledge

    ★★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★★

  • Le Trou

    ★★★★★

  • The Keeping Room

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 755 Films watched
  • 62.9 Average per month
  • 14.5 Average per week

Milestones

First Film

What Have You Done to Solange?

Jan 1

Last Film

Eyewitness

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
428 films
Comedy
191 films
Horror
168 films
Thriller
156 films
Romance
151 films
Crime
94 films
Action
84 films
Mystery
69 films
Adventure
50 films
Sci Fi
42 films
USA
431 films
France
126 films
UK
76 films
Italy
73 films
Japan
46 films
Germany
38 films
Spain
21 films
Canada
19 films
Poland
12 films
English
534 films
French
127 films
Italian
73 films
German
53 films
Japanese
46 films
Spanish
37 films
Russian
23 films
Polish
15 films
Chinese
14 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Soul Survivors
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Carola

Films watched in 2016

  • Eyewitness
  • The Laughing Policeman
  • The Merry Widow
  • Woman's World
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • La La Land
  • Hell or High Water
  • Goha
  • Saint-Tropez Blues
  • It Can Be Done, Amigo
  • War Paint
  • The Life and Times of Judge Roy Bean
  • Chimes at Midnight
  • Anna
  • Viva Maria!
  • Octobre à Paris
  • The Wanderer
  • The Girl with the Golden Eyes
  • The Diary of an Innocent Boy
  • Lucky Jo
  • Girl's Apartment
  • Because, Because of a Woman
  • Spotlight on a Murderer
  • Picnic on the Grass
  • Before the Revolution
  • Gertrud
  • Master of the House
  • Orphans of the Storm
  • Broken Blossoms
  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
  • Adorable Liar
  • A Bullet in the Gun Barrel
  • Thomas the Impostor
  • Therese
  • A Very Private Affair
  • Les mauvais coups
  • The Long Absence
  • Hitler - Never Heard of Him
  • Tonight or Never
  • Enchanted Desna
  • When You Read This Letter
  • The Denunciation
  • Magnet of Doom
  • The Army Game
  • The Green Room
  • The Man Who Loved Women
  • The Wild Child
  • The Gun Hawk
  • Villa Rides
  • Merry-Go-Round
  • Noroît
  • Duelle
  • Out 1
  • The Big Risk
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • Valley of the Dolls
  • Kings of the Road
  • Café Society
  • The Executioner
  • The Changeling
  • Audition
  • The Hills Have Eyes 2
  • The Hills Have Eyes
  • The Hills Have Eyes Part 2
  • The Hills Have Eyes
  • Twice Dead
  • The Evil
  • The Mephisto Waltz
  • The House on Skull Mountain
  • The Killing Hour
  • Eyes of Laura Mars
  • Thrillkill
  • Mark of Cain
  • Phase IV
  • The House Where Evil Dwells
  • Vampire at Midnight
  • The Doctor and the Devils
  • Near Dark
  • Strange Behavior
  • The Dead Pit
  • The House of Seven Corpses
  • Rabid
  • Waxwork II: Lost in Time
  • Waxwork
  • The Case of the Bloody Iris
  • Vampyres
  • The Sentinel
  • The Others
  • The Nightcomers
  • Practical Magic
  • The Reincarnation of Isabel
  • Cat's Eye
  • Body Snatchers
  • Wolfen
  • Pet Sematary
  • Christine
  • Carrie
  • Color Me Blood Red
  • Two Thousand Maniacs!
  • Spasmo
  • Strip Nude for Your Killer
  • Dominion: Prequel to the Exorcist
  • Superstition
  • The Tomb of Ligeia
  • The Haunted Palace
  • The Raven
  • Tales of Terror
  • The Pit and the Pendulum
  • House of Usher
  • It Came from Hollywood
  • Bedlam
  • Isle of the Dead
  • The Ghost Ship
  • The Body Snatcher
  • Hellions
  • Horror House on Highway Five
  • Night of the Living Deb
  • Scalps
  • Taste the Blood of Dracula
  • Dracula Has Risen from the Grave
  • Frankenstein Must Be Destroyed
  • The Curse of Frankenstein
  • A Bucket of Blood
  • X: The Man with the X-Ray Eyes
  • The Watcher in the Woods
  • The Premature Burial
  • Zombie Holocaust
  • Killer's Moon
  • Horror Express
  • Cold Eyes of Fear
  • Nightmares Come at Night
  • She Killed in Ecstasy
  • Lisa and the Devil
  • Baron Blood
  • Five Dolls for an August Moon
  • Disconnected
  • Black Sunday
  • Boardinghouse
  • The Red Queen Kills Seven Times
  • The Night Evelyn Came Out of the Grave
  • The Neon Demon
  • The Hourglass Sanatorium
  • Provincial Actors
  • Camouflage
  • Pharaoh
  • The Constant Factor
  • The Promised Land
  • Man of Iron
  • Man of Marble
  • The Sun Also Rises
  • Under My Skin
  • Freud: The Secret Passion
  • The Mona Lisa Has Been Stolen
  • Anna and the King of Siam
  • The Distinguished Gentleman
  • My Blue Heaven
  • The Dolly Sisters
  • Moon Over Miami
  • Down Argentine Way
  • A Song to Remember
  • Timecode
  • The Dead
  • Harvey
  • Kind Hearts and Coronets
  • Mirror
  • The Valley
  • Operation Petticoat
  • Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!)
  • Race for Your Life, Charlie Brown
  • Texas
  • Now You See Me 2
  • Love & Friendship
  • Arizona
  • Captain Newman, M.D.
  • Arabesque
  • Mirage
  • The World in His Arms
  • The Domino Principle
  • The Cassandra Crossing
  • Come September
  • Bitter Rice
  • The Purple Plain
  • The Little Giant
  • Larceny, Inc.
  • Kid Galahad
  • Invisible Stripes
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Return to Peyton Place
  • More Than a Secretary
  • Adventure In Manhattan
  • The Public Menace
  • The Bloodstained Butterfly
  • Midnight Run
  • The Nice Guys
  • A Hologram for the King
  • Don't Tell Mom the Babysitter's Dead
  • Summer Lovers
  • Candy
  • Just Like Heaven
  • Satan Never Sleeps
  • I Love You, I Love You Not
  • Flatliners
  • Keeping the Faith
  • Krippendorf's Tribe

See all 755

Highly rated films Troy missed

  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio
  • Hunt for the Wilderpeople

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more