TheTrueMovieFan has logged 25 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Supersonic

Supersonic

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
The Cowboy and the Lady

The Cowboy and the Lady

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
X2

X2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry