Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Local Legends

Local Legends

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Attic

The Attic

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alice

Alice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Screamers

Screamers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
Read the review Edit this entry  
09
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
Read the review Edit this entry  
06
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'll See You in My Dreams

I'll See You in My Dreams

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Road House

Road House

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry