Village has logged 45 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Relic

Relic

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Spaceship Earth

Spaceship Earth

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scare Me

Scare Me

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Impetigore

Impetigore

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Tim and Eric's Billion Dollar Movie

Tim and Eric's Billion Dollar Movie

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
-Ship: A Visual Poem

-Ship: A Visual Poem

2020
×
Edit this entry  
27
Former Cult Member Hears Music For The First Time

Former Cult Member Hears Music For The First Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Surge

Surge

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blast Beat

Blast Beat

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Identifying Features

Identifying Features

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cuties

Cuties

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Troop Zero

Troop Zero

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★½
Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Z.P.G.

Z.P.G.

1972
×
★½
Edit this entry  
08
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★½
Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★½
Edit this entry