Sort by

ve has logged 58 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
You Shall Not Sleep

You Shall Not Sleep

2018
×
★★
Edit this entry  
23
[REC]³ Genesis

[REC]³ Genesis

2012
×
★½
Edit this entry  
23
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Veronica

Veronica

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jamesy Boy

Jamesy Boy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Pandora

Pandora

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
The Bar

The Bar

2017
×
★★
Edit this entry  
14
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
11
Cargo

Cargo

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Craft

The Craft

1996
×
★★
Edit this entry  
10
Session 9

Session 9

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★
Edit this entry  
03
Hush

Hush

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
The Nun

The Nun

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Seoul Station

Seoul Station

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★
Edit this entry  
03
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Starstruck

Starstruck

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry