josh has logged 132 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Leigh-Anne: Race, Pop and Power

Leigh-Anne: Race, Pop and Power

2021
×
Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★
Edit this entry  
03
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Collective

Collective

2019
×
Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
Edit this entry  
30
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Moxie

Moxie

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★
Edit this entry  
05
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Taylor Swift: Journey to Fearless

Taylor Swift: Journey to Fearless

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★
Edit this entry