RSS feed for Jake Kaufman
  • Capone

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★★

  • Color Out of Space

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • Anima

  • Ma

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★★

  • Vice

    ★★★½

  • The Wind

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Deadpool 2

    ★★

  • The Cloverfield Paradox

    ★★

  • Blaze

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Spielberg

    ★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Jim & Andy: The Great Beyond

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Blade of the Immortal

    ★★★★★

  • The Endless

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Suicide Squad

    ½

  • Cameraperson

  • By Sidney Lumet

    ★★★★★

  • Night Moves

    ★★★★★

  • Pina

    ★★★★★

  • Beyond the Black Rainbow

  • 13 Assassins

    ★★★★

  • John's Gone

  • Daddy Longlegs

    ★★★★★

  • The Acquaintances of a Lonely John

  • Wendy and Lucy

    ★★★★★

  • Sword of the Stranger

    ★★★★

  • Sunshine

  • Old Joy

    ★★★★★

  • Frailty

    ★★★★

  • George Washington

    ★★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Hellraiser III: Hell on Earth

    ★★★

  • Hellbound: Hellraiser II

    ★★★★

  • Phantasm II

  • Hellraiser

    ★★★★½

  • Witchboard

    ★★★★★

  • The Quiet Earth

  • Phantasm

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Sherekilebi

    ★★★★★

  • The Horse

  • Lady Snowblood

    ★★★★★

  • Kuroneko

    ★★★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★★★

  • The Steamroller and the Violin

    ★★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

  • The Killers

    ★★★★★

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★★★

  • The 5,000 Fingers of Dr. T.

    ★★★★★

  • The Hitch-Hiker

  • Saboteur

    ★★★★