thewiz245 has logged 301 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Code 8

Code 8

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Road

Red Road

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Nasty Piece of Work

A Nasty Piece of Work

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
22
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
The Man in the White Suit

The Man in the White Suit

1951
×
★★★½
Edit this entry  
04
Give a Girl a Break

Give a Girl a Break

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★½
Read the review Edit this entry