Sort by

Alex has logged 278 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gone

Gone

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Le Portrait de la Bouillie

Le Portrait de la Bouillie

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Detainment

Detainment

2018
×
★½
Edit this entry  
23
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Man of the Hour

Man of the Hour

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Arctic

Arctic

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dancing Pumpkin and the Ogre's Plot

The Dancing Pumpkin and the Ogre's Plot

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry