Sort by

Thief12 has logged 186 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
26
Bob's Broken Sleigh

Bob's Broken Sleigh

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Am Santa Claus

I Am Santa Claus

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Why Hide?

Why Hide?

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Mortal Kombat: Rebirth

Mortal Kombat: Rebirth

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Nativity Story

The Nativity Story

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Insects' Christmas

The Insects' Christmas

1913
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Revenge of the Nerds

Revenge of the Nerds

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twelve O'Clock High

Twelve O'Clock High

1949
×
Edit this entry  
23
Geostorm

Geostorm

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Generation Kill

Generation Kill

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Agni Varsha

Agni Varsha

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Badlands

Badlands

1973
×
Edit this entry  
14
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The House of Ghosts

The House of Ghosts

1907
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Edit this entry  
29
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Golem

The Golem

1915
×
Read the review Edit this entry  
28
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Edit this entry  
28
Crush the Skull 2

Crush the Skull 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Crush the Skull

Crush the Skull

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Edit this entry  
22
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Cube

Cube

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★½
Edit this entry  
18
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Häxan

Häxan

1922
×
★★★
Edit this entry  
14
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Edit this entry  
08
Scarecrows

Scarecrows

1988
×
★★★
Edit this entry  
07
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Edit this entry  
04
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
½
Edit this entry