Tim has logged 78 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Starman

Starman

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Female Prisoner 701: Scorpion

Female Prisoner 701: Scorpion

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rendezvous in Paris

Rendezvous in Paris

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Born in China

Born in China

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tales of the City

Tales of the City

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Skin: A History of Nudity in the Movies

Skin: A History of Nudity in the Movies

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fermière à Montfaucon

Fermière à Montfaucon

1967
×
Edit this entry  
21
Dolphin Reef

Dolphin Reef

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Boy Friend

The Boy Friend

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lola

Lola

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lola, 15

Lola, 15

2017
×
Edit this entry  
19
I Shot Andy Warhol

I Shot Andy Warhol

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
White Material

White Material

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What If

What If

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Uptight

Uptight

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Song of Love

Song of Love

1950
×
Read the review Edit this entry  
10
Bears

Bears

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Derek DelGaudio's In & of Itself

Derek DelGaudio's In & of Itself

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
A Tribute to Malcolm X

A Tribute to Malcolm X

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry