• Jupiter Ascending

    ★★★

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★

  • Citizenfour

    ★★★★½

  • Still Alice

    ★★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Wild

    ★★★★

  • God Help the Girl

    ★★★½

  • Hector and the Search for Happiness

    ★★★★

  • The Hundred-Foot Journey

    ★★★★½

  • The Salt of the Earth

    ★★★★½

  • Serial (Bad) Weddings

    ★★★★½

  • Blank: A Vinylmation Love Story

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Rudderless

    ★★★

  • Song One

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★½

  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

    ★★★★½

  • The Physician

    ★★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★½

  • Master of the Universe

    ★★½

  • Alphabet

    ★★★½

  • Thor: The Dark World

    ★★★½

  • Mr Hublot

    ★★★

  • Her

    ★★★★

  • Tracks

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★

  • About Time

    ★★★★½

  • We're the Millers

    ★★★

  • Dampfnudelblues

    ★★½

  • Despicable Me 2

    ★★★½

  • Now You See Me

    ★★★★

  • The Lunchbox

    ★★★★

  • The Congress

    ★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★½

  • Top of the Lake

    ★★★½

  • Gloria

    ★★

  • TPB AFK: The Pirate Bay - Away from Keyboard

    ★★

  • Side Effects

    ★★★½

  • The Strange Case of Wilhelm Reich

    ★★★½

  • Les Misérables

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • The Pursuit of Unhappiness

    ★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★½

  • Cloud Atlas

    ★★★★

  • Argo

    ★★★★½

  • The Broken Circle Breakdown

    ★★★★½

  • Australien in 100 Tagen

    ★★½

  • Speed - In Search of Lost Time

    ★★★★

  • Die Alpen von oben - Die französischen Alpen

    ★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • Seven Psychopaths

    ★★★★

  • The Words

    ★★★½

  • Kon-Tiki

    ★★★½

  • More Than Honey

    ★★★★

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★½

  • Ted

    ★★★★

  • Ice Age: Continental Drift

    ★★★★

  • Brave

    ★★½

  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted

    ★★★

  • Paperman

    ★★★★½

  • Prometheus

    ★★★★

  • Cosmopolis

    ★★★

  • Rust and Bone

    ★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★½