Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
thisdamnassrock

thisdamnassrock

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for thisdamnassrock
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • thisdamnassrock’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Nope

    Nope 2022

    ★★★ Watched by thisdamnassrock 21 Jul 2022

    Idk could be a 5 or 6 out of ten

    I didn't understand some things but maybe that's just me being dumb

  • Paws of Fury: The Legend of Hank

    Paws of Fury: The Legend of Hank 2022

    ★ Watched by thisdamnassrock 18 Jul 2022

    This is like a cross between blazing saddles and kung fu panda only if neither of those movies was good

  • Blazing Saddles

    Blazing Saddles 1974

    ★★★½ Watched by thisdamnassrock 17 Jul 2022

    Embarrassing

    this is an obvious rip off of Pawa of Fury: The Legend of Hank

  • Elvis

    Elvis 2022

    ★★½ Rewatched by thisdamnassrock 17 Jul 2022

    I love like 3 scenes in this and I really don't like a lot of it

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★★ Rewatched by thisdamnassrock 16 Jul 2022

    I think I love this

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder 2022

    ★★½ Watched by thisdamnassrock 13 Jul 2022

    This would've been a 6/10 if it weren't for the floating head animation

  • Minions: The Rise of Gru

    Minions: The Rise of Gru 2022

    ★★★★★ Rewatched by thisdamnassrock 02 Jul 2022

    This was bad

  • Minions: The Rise of Gru

    Minions: The Rise of Gru 2022

    ★★★★★ Watched by thisdamnassrock 01 Jul 2022 1

    I bought tickets to this as a bit but then I sat down in the theater and realized I actually had to watch Minions: The Rise of Gru (2022)

  • The Cat Returns

    The Cat Returns 2002

    ★★ Watched by thisdamnassrock 27 Jun 2022

    Brug idek

  • La La Land

    La La Land 2016

    ★★★★★ Rewatched by thisdamnassrock 27 Jun 2022

    This movie was great but biiiig swing and a miss with the title

    They should've called it "the angry birds movie 2"

  • La La Land

    La La Land 2016

    ★★★★★ Watched by thisdamnassrock 26 Jun 2022

    I'm sorry to say that if I was any character in this movie I'd probably be the guy that saw her play and said "....one-woman shows are never good" 🤓🤓

  • Yesterday

    Yesterday 2019

    ½ Rewatched by thisdamnassrock 25 Jun 2022

    Things I like about this movie:

    -the scene where he plays yesterday to a crowd who haven't heard it and the girls are teary eyed

    -the song writing competition scene

    -The filmmakers actually do appear to be big Beatles fans

    -Lily James

    -That they use the rising instrumental bit from A Day in the Life twice at appropriate times

    -The film did indeed end








    Things I don't like about this movie:

    -None of the story arcs were finished in a…

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 17

Review Tags

4
  • netflix
  • a24
  • spanish
  • waves
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro