Sort by

Drew has logged 856 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
Manhandled

Manhandled

1949
×
★★½
Edit this entry  
19
Cooperation of Parts

Cooperation of Parts

1987
×
Edit this entry  
19
Horse/Kappa/House

Horse/Kappa/House

1995
×
Edit this entry  
19
A Biography of Lilith

A Biography of Lilith

1997
×
Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Edit this entry  
17
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
Edit this entry  
16
Misery

Misery

1990
×
Edit this entry  
16
Crossroads

Crossroads

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Cosmic Ray

Cosmic Ray

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mea Culpa

Mea Culpa

1981
×
Edit this entry  
16
Breakaway

Breakaway

1967
×
★★★★
Edit this entry  
16
Looking for Mushrooms

Looking for Mushrooms

1967
×
Edit this entry  
16
A Movie

A Movie

1958
×
Edit this entry  
15
The Square

The Square

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Light Music

Light Music

1975
×
Edit this entry  
10
Light Music

Light Music

1975
×
Edit this entry  
10
Castaic Lake

Castaic Lake

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Wasteland No. 1: Ardent Verdant

Wasteland No. 1: Ardent Verdant

2017
×
Edit this entry  
10
Arrábida

Arrábida

2017
×
Edit this entry  
10
Austerity Measures

Austerity Measures

2012
×
Edit this entry  
10
¡PíFIES!

¡PíFIES!

2016
×
Edit this entry  
10
The Watchmen

The Watchmen

2017
×
Edit this entry  
10
Moments from the Fall

Moments from the Fall

2013
×
Edit this entry  
10
Valley Fever

Valley Fever

1979
×
Edit this entry  
10
Ikarus

Ikarus

1973
×
Edit this entry  
10
Parcelle

Parcelle

1979
×
Edit this entry  
10
Study in Diachronic Motion

Study in Diachronic Motion

1975
×
Edit this entry  
10
SSS

SSS

1988
×
Edit this entry  
10
Elixir

Elixir

2012
×
Edit this entry  
10
Rocking Chair

Rocking Chair

2000
×
Edit this entry  
10
Across the Border

Across the Border

1982
×
Edit this entry  
10
The Dance of Life

The Dance of Life

1990
×
Edit this entry  
10
Behind the Scenes

Behind the Scenes

1975
×
Edit this entry  
10
EF

EF

1979
×
Edit this entry  
09
Breakfast (Table-Top Dolly)

Breakfast (Table-Top Dolly)

1976
×
Edit this entry  
09
Ride Like Lightning, Crash Like Thunder

Ride Like Lightning, Crash Like Thunder

2017
×
Edit this entry  
09
New Sun Breathing In

New Sun Breathing In

2017
×
Edit this entry  
09
Water Sark

Water Sark

1965
×
Edit this entry  
09
Domestic Trick #4

Domestic Trick #4

2017
×
Edit this entry  
09
Findings

Findings

2017
×
Edit this entry  
09
Blind Light

Blind Light

2007
×
Edit this entry  
09
Ice

Ice

1972
×
Edit this entry  
09
Some Unseen Lights

Some Unseen Lights

2012
×
Edit this entry  
09
Mirror

Mirror

1969
×
Edit this entry  
09
Rhus Typhina

Rhus Typhina

×
Edit this entry