Sort by

Drew has logged 469 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Brouillard #14

Brouillard #14

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Edit this entry  
28
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
Edit this entry  
17
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Polycephaly in D

Polycephaly in D

2021
×
Edit this entry  
12
Chameleon Street

Chameleon Street

1989
×
Edit this entry  
12
Spit on the Broom

Spit on the Broom

2019
×
Edit this entry  
11
A Night of Knowing Nothing

A Night of Knowing Nothing

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Length of Day

The Length of Day

2021
×
Edit this entry  
10
Belle du Jour

Belle du Jour

2021
×
Edit this entry  
10
Look and Learn

Look and Learn

2017
×
Edit this entry  
05
Happy Together

Happy Together

1997
×
Edit this entry  
03
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Spencer

Spencer

2021
×
Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Take

Take

2014
×
Edit this entry  
23
MMXX: A Leap Year Starting on a Wednesday

MMXX: A Leap Year Starting on a Wednesday

2021
×
Edit this entry  
23
In This Tunnel

In This Tunnel

2015
×
Edit this entry  
23
Something in the Air

Something in the Air

2005
×
Edit this entry  
23
Calling All Cars

Calling All Cars

2002
×
Edit this entry  
23
My Good Eye

My Good Eye

1995
×
Edit this entry  
23
La Reina

La Reina

1993
×
Edit this entry  
22
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
Edit this entry  
21
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
Edit this entry  
21
The Ship ‘Night’

The Ship ‘Night’

1979
×
Edit this entry  
18
Suzanna Andler

Suzanna Andler

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Conceiving Ada

Conceiving Ada

1997
×
Edit this entry  
14
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
Edit this entry  
13
Old

Old

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
Edit this entry  
06
Akira

Akira

1988
×
Edit this entry  
06
2046

2046

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Godzilla

Godzilla

1954
×
Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Taxidermia

Taxidermia

2006
×
Edit this entry  
21
Lourdes

Lourdes

2009
×
Edit this entry  
18
Rapture

Rapture

1979
×
★★★½
Edit this entry  
17
Labor of Love

Labor of Love

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Oceano Mare

Oceano Mare

2020
×
Edit this entry  
17
Not (a) Part

Not (a) Part

2019
×
★★★
Edit this entry