Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mystic River

Mystic River

2003
×
Read the review Edit this entry  
07
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Edit this entry  
06
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Edit this entry  
20
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tremors

Tremors

1990
×
Edit this entry  
19
The Net

The Net

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
20
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Edit this entry  
26
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Chicago

Chicago

2002
×
Edit this entry  
11
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
10
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Desperado

Desperado

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
Edit this entry  
14
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry