Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ricky Gervais: SuperNature

Ricky Gervais: SuperNature

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Time to Love

Time to Love

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★
Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Wild Child

The Wild Child

1970
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Envy

Envy

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
31
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Hidden Face

The Hidden Face

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Tangled

Tangled

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Edit this entry  
09
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Harakiri

Harakiri

1962
×
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry