Dominic has logged 133 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Northern Soul

Northern Soul

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Reunion

American Reunion

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Made in Britain

Made in Britain

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Green Street Hooligans

Green Street Hooligans

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Conan the Destroyer

Conan the Destroyer

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The General's Daughter

The General's Daughter

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Phantasm: Ravager

Phantasm: Ravager

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hostel: Part III

Hostel: Part III

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry