Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The House

The House

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Edit this entry