RSS feed for Thomas
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Edit this entry  
18
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
20.000 Days on Earth

20.000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Last Tree

The Last Tree

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★½
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
29
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry