Sort by

Thomas has logged 258 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
28
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Murder in the First

Murder in the First

1995
×
★★½
Edit this entry  
25
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Saturation

Saturation

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Woman Who Left

The Woman Who Left

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Painted Veil

The Painted Veil

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
LA 92

LA 92

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Levelling

The Levelling

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
City of Ghosts

City of Ghosts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
The Tickle King

The Tickle King

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
1922

1922

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Indulge

Indulge

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
Read the review Edit this entry  
21
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry