RSS feed for Thomas

Thomas has logged 186 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Tale

The Tale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Border

Border

2018
×
Edit this entry  
23
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Loro

Loro

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Possum

Possum

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bao

Bao

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
29
Love Steaks

Love Steaks

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
Southbound

Southbound

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
Edit this entry  
13
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
22 July

22 July

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Regained Memory

Regained Memory

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Leyla

Leyla

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Notes from Dunblane: Lessons from a School Shooting

Notes from Dunblane: Lessons from a School Shooting

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★½
Edit this entry