Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★½
Edit this entry  
13
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Don't Hate Las Vegas Anymore

I Don't Hate Las Vegas Anymore

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
1917

1917

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Oldboy

Oldboy

2003
×
Edit this entry  
31
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Light, Everywhere

All Light, Everywhere

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kimi

Kimi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
31
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All Hands on Deck!

All Hands on Deck!

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Edit this entry  
18
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Alien Intruder

Alien Intruder

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry