Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Thomas Kano

Thomas Kano

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for Thomas
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Thomas’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Lighthouse

    The Lighthouse 2019

    ★★★★½ Watched by Thomas Kano 04 Apr, 2021

    subject to change

  • Sound of Metal

    Sound of Metal 2019

    ★★★★½ Watched by Thomas Kano 31 Mar, 2021

    when I figured out what the sound of metal really was...

  • Rebel Without a Cause

    Rebel Without a Cause 1955

    ★★★★ Watched by Thomas Kano 30 Mar, 2021

    had fun learning some lessons
    1. do not call james dean a chicken 😡🐓
    2. when james dean tells u to stand up, u stand up! 🧑‍🦽🚶

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7 2020

    ★★½ Watched by Thomas Kano 29 Mar, 2021

    the more movies I rate the more I realize my rating system does not work. at all.

  • Heathers

    Heathers 1988

    ★★★★★ Rewatched by Thomas Kano 25 Mar, 2021

    fourth time 
    WHAT. IS. YOUR. DAMAGE.

  • Band of Brothers

    Band of Brothers 2001

    ★★★★★ Watched by Thomas Kano 25 Mar, 2021

    speechless.

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion 1997

    ★★★★½ Watched by Thomas Kano 24 Mar, 2021

    600!

  • Great Pretender

    Great Pretender 2020

    ★★★★ Watched by Thomas Kano 14 Jan, 2021

    very enjoyable

  • The Dark Knight

    The Dark Knight 2008

    ★★★★★ Watched by Thomas Kano 21 Nov, 2020

    no, I don’t want to watch something new

  • Perfect Blue

    Perfect Blue 1997

    ★★★★★ Watched by Thomas Kano 02 Nov, 2020

    chilling

  • Spirited Away

    Spirited Away 2001

    ★★★★★ Rewatched by Thomas Kano 17 Jul, 2020

    masterclass

  • Chungking Express

    Chungking Express 1994

    ★★★★½ Watched by Thomas Kano 09 Jul, 2020

    30?!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.