Thomas has logged 49 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
White Heat

White Heat

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
D2: The Mighty Ducks

D2: The Mighty Ducks

1994
×
★½
Edit this entry  
22
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
22
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★
Edit this entry  
21
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
A Night in Casablanca

A Night in Casablanca

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Trial

The Trial

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Philomena

Philomena

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Blow

Blow

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry