ThomasMorris has logged 489 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carne

Carne

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Powder

Death Powder

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ben-Hur: A Tale of the Christ

Ben-Hur: A Tale of the Christ

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Going My Way

Going My Way

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shinjuku Triad Society

Shinjuku Triad Society

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Krull

Krull

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
Edit this entry  
15
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jimmy Carr: Making People Laugh

Jimmy Carr: Making People Laugh

2010
×
Edit this entry  
05
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Assault of the Killer Bimbos

Assault of the Killer Bimbos

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Arrhythmia

Arrhythmia

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry